Dokumenty covidowe umożliwiające podróżowanie po krajach Unii Europejskiej będą dostępne w formie elektronicznej i papierowej. Od 1 czerwca Polska jest w grupie państw, które testują używanie certyfikatów.
Poza Polską certyfikaty są testowane w Niemczech, Danii, Bułgarii Grecji, Chorwacji i Czechach.
Rodzaje certyfikatów
Będą trzy rodzaje paszportów. Pierwszy to dokument poświadczający szczepienie za pomocą preparatu zatwierdzonego przez Unię Europejską (ważny rok po 14 dniach od pełnego zaszczepienia). Drugi wykazujący negatywny wynik testu na koronawirusa (tylko test PCR, ważny 48 od wykonania testu), zaś trzecim ma być zaświadczenie dla osób, które chorowały na COVID-19 i uzyskały status ozdrowieńców (ważny 180 dni od 11 dnia po wyniku testu). Polska ma mieć dostępną aplikację. Od 1 czerwca na internetowym koncie pacjenta wszyscy zaszczepienia mogą pobrać lub wydrukować dokument poświadczający szczepienie. Jest w nim imię i nazwisko, data urodzenia, pesel pacjenta, data podania dawek oraz numer seryjny preparatów. Dokument jest napisany w języku polskim i angielskim i jest bezpłatny.
Unijna jedność
Zgodnie z rozporządzeniem państwa członkowskie powstrzymają się od nakładania dodatkowych ograniczeń podczas podróży na posiadaczy unijnego certyfikatu. Chodzi o to, aby osoby mające tzw. paszport covidowy, po okazaniu go na lotnisku lub na granicy państwa, nie musiały odbywać kwarantanny.