Plenerowy punkt szczepień przeciwko COVID-19 w Gdańsku w nowej lokalizacji

Plenerowy punkt szczepień przeciwko COVID-19 w Gdańsku w nowej lokalizacji

Fot. Pixabay.com
23.08.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
23.08.2021

Od 24 lipca do 22 sierpnia 2021 r. w punkcie na skwerze Heweliusza wykonano 2882 szczepienia. Korzystali z nich zarówno mieszkańcy Pomorza, jak i przebywający na wakacjach turyści. Do wyboru był dwudawkowy preparat firmy Pfizer i jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson. Ta ostatnia cieszyła się dużą popularności zwłaszcza u osób bezdomnych. Punkt, prowadzony przez spółkę Copernicus, zmienił lokalizację.

W dniach 23-24 sierpnia 2021 r. punkt działa na ul. Żaglowej w pobliżu AmberExpo.

Będzie na Zaspie

Od 25 sierpnia będzie w nowej lokalizacji, tzn. przy Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Ma być czynny tak długo, jak będzie istniało zapotrzebowanie na szczepienia ze strony pacjentów. Punkt będzie działać w godzinach 8.00-14.00. Aby skorzystać ze szczepienia nie trzeba się wcześniej umawiać. Wystarczy przyjść z dokumentem tożsamości.

– Niestety w czasie wakacji obserwujemy nie tylko rozluźnienie społeczne spowodowane stosunkowo małymi liczbami raportowanych zakażeń, ale też znaczny spadek liczby wykonywanych szczepień. Niemniej jednak od kilkunastu dni obserwujemy wzrost zakażeń na Pomorzu, a eksperci od modelowania matematycznego przewidują, że szczyt zachorowań na COVID-19 nastąpi jesienią – mówi dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusza Jędrzejczyk. – Dlatego nieustannie zachęcam do skorzystania z tej bezpłatnej i potwierdzonej badaniami ochrony przed zakażeniem wirusem SARS CoV-2. A jeszcze nie jest za późno, aby zdążyć przed nadchodzącą IV falą zakażeń. Przypominam, że maksymalna ochrona (ponad 60 proc. przed zakażeniem objawowym, 80-90 proc. przed hospitalizacją i 90-95 proc. przed zgonem) uzyskiwana jest około 2 tygodnie po ostatniej dawce. Co ważne, teraz nie trzeba już zapisywać się i czekać w długich kolejkach. Wystarczy przyjść do punktu i wybrać preferowany preparat – wyjaśnia Jędrzejczyk.