Pomorskie. Ponad pół miliona szczepień w szpitalach marszałkowskich

Pomorskie. Ponad pół miliona szczepień w szpitalach marszałkowskich

Fot. Pixabay.com
29.07.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
29.07.2021

Według danych na 27 lipca 2021 r. w szpitalach podlegających samorządowi województwa pomorskiego wykonano 523 484 szczepienia, w tym 300 tys. w punktach organizowanych przez Szpitale Pomorskie.

Ministerstwo Zdrowia 28 lipca 2021 r. poinformowało, że w województwie pomorskim podano 2 228 063 zastrzyków, a w pełni zaszczepionych jest 1 043 778 osób.

Przyjdź i zaszczep się od ręki

W szpitalach marszałkowskich pierwszą dawkę otrzymało 283 996 pacjentów, a obie 239 488. To dużo czy mało? O komentarz poprosiliśmy lekarza i dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusza Jędrzejczyka.

– Cieszymy się, że zarówno pracownicy, jak i pacjenci naszych szpitali są zdyscyplinowani i odpowiedzialni, a cała akcja jest przeprowadzana sprawnie, bez większych problemów. To bardzo dobra wiadomość, szczególnie, że po kilku tygodniach spadku nowych zakażeń, od kilku dni obserwujemy wzrost liczby nowych zachorowań na COVID-19 – mówi Tadeusz Jędrzejczyk.

Czy szczepienia zahamują kolejną falę?

Jak zauważa lekarz: „Oznacza to, że dotarła już do nas czwarta fala, a tempo jej rozwoju zależeć będzie od tego, jak dalej będzie postępował proces szczepień”.

– Dlatego bardzo niepokoi zmniejszenie liczby osób zgłaszających się do punktów szczepień. Do kolejnej fali nie mamy wcale za dużo czasu, a badania w bezdyskusyjny sposób potwierdzają, że maksymalna ochrona (ponad 60 proc. przed zakażeniem objawowym, 80-90 proc. przed hospitalizacją i 90-95 proc. przed zgonem) uzyskiwana jest około 2 tygodnie po ostatniej dawce. Teraz nie trzeba już zapisywać się i czekać w długich kolejkach. Wystarczy przyjść do punktu i co ważne można wybrać preferowany preparat. W najbliższą sobotę będą dodatkowe akcje szczepień w szpitalach w Słupsku i Ustce. Ponadto, podczas weekendu będzie działać punkt szczepień w Sierakowicach. Ze szczepień można również skorzystać, spacerując po Gdańsku podczas Jarmarku św. Dominika. Plenerowy punkt zlokalizowany jest na skwerze Heweliusza w pobliżu Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Możliwości jest naprawdę wiele wystarczy tylko chcieć z nich skorzystać – tłumaczy Jędrzejczyk.