Szczepienie - Stock Photo

1,5 mln Pomorzan można zaszczepić w dwa miesiące. O pandemii na sesji Sejmiku

FOT. PIXABAY.COM
26.04.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
26.04.2021

Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska przedstawiła informacje m.in. o środkach przeznaczonych na walkę z pandemią, sytuacji w szpitalach oraz roli samorządu województwa pomorskiego w organizacji szczepień przeciw COVID-19.

Informacja została przedstawiona podczas XXXII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 26 kwietnia 2021 r.

Łóżka dla pacjentów covidowych

Zgodnie z decyzjami wojewody pomorskiego na 23 kwietnia we wszystkich szpitalach w województwie pomorskim (marszałkowskich, powiatowych, resortowych) na wszystkich poziomach zabezpieczenia dla pacjentów zakażonych koronawirusem było przeznaczonych 1935 łóżek, w tym w szpitalach marszałkowskich 796 łóżek. Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska podkreśliła m.in. dużą rolę Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, który jako placówka tzw. III poziomu zabezpieczenia leczy pacjentów z COVID-19 cierpiących na choroby współistniejące m.in. kardiologiczne. Dodała, że samorząd województwa pomorskiego, przy współpracy ze spółką Copernicus jako podmiotem patronackim, mocno zaangażował się w tworzenie szpitala tymczasowego znajdującego się na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich. Według decyzji wojewody jest na nim 400 łóżek, ale uruchomionych – 216 miejsc oraz 20 respiratorowych. Co ważne, w ostatnim czasie  we wszystkich podmiotach leczniczych widoczny jest spadek zajętości łóżek. Dzięki temu pacjenci z innymi chorobami będą mogli być leczeni.

Ile przeznaczono na walkę z pandemią?

Na walkę z COVID-19 w latach 2020-2021 przeznaczono prawie 167 mln zł. Z Regionalnego Programu Operacyjnego pochodziło ponad 133 mln zł. Najwięcej z tej kwoty, bo prawie 98 mln zł otrzymały szpitale marszałkowskie i stacje pogotowia ratunkowego. Środki otrzymały też m.in. podmioty resortowe, sanepid oraz placówki powiatowe. Inne źródła finansowania zaangażowane w przeciwdziałanie pandemii to m.in. budżet państwa (prawie 31 mln zł) oraz budżet województwa (3 mln). Środki przeznaczone były głównie na zakup materiałów ochronnych (maski, rękawice, przyłbice, kombinezony, fartuchy barierowe i in.), środków dezynfekcyjnych, sprzętu medycznego, roboty adaptacyjne i budowalne oraz wsparcie dla całodobowych placówek opiekuńczych. Ponadto, w latach 2020-2021 samorząd województwa pomorskiego przeznaczył kwotę ponad 168 mln zł na działania inwestycyjne w podległych podmiotach leczniczych.

Sesja sejmiku - środki na zdrowie - A.-Kapała-Sokalska

Screen z sesji Sejmiku. Fot. materiał prasowy

Szczepienia w szpitalach marszałkowskich

Punkty szczepień funkcjonują w 4 szpitalach marszałkowskich. Jak mówiła członkini Zarządu jest ich 13 i potencjalnie dziennie mogłyby zaszczepić 4630 osób. Znajdują się w: Copernicusie (3 punkty), Szpitalach Pomorskich (4 punkty), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. (3 punkty) oraz Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (3 punkty). Większość punktów szczepień jest otwarta od poniedziałku do piątku. W okresie 15-22 kwietnia w szpitalach marszałkowskich wykonano prawie 19,5 tys. szczepień.
Agnieszka Kapała-Sokalska zapowiedziała, że szpitale marszałkowskie zamierzają otworzyć 15 dodatkowych punktów szczepień. Punkty te planowane są w: Szpitalach Pomorskich (4 punkty), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku (4 punkty), Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (3 punkty), Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach (1 punkt), Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (2 punkty przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kościerzynie oraz z Urzędem Miasta w Kościerzynie) i Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr. J.Titz-Kosko w Sopocie (1 punkt).

– W ciągu dwóch miesięcy moglibyśmy zaszczepić nawet ok. 1,5 mln mieszkańców województwa pomorskiego – poinformowała Kapała-Sokalska.

Zaznaczyła, że niestety problemem jest dostępność szczepionek. Podkreśliła też, że bardzo ważna jest edukacja i przeciwdziałanie ruchom antyszczepionkowym. Według danych na 24 kwietnia w województwie pomorskim zaszczepionych zostało 20,3 proc. mieszkańców, w tym dwie dawki przyjęło 7,3 proc.