Stock Photo - pracownik medyczny ze strzykawką

Trwają zapisy na szczepienie osób w wieku 67-68. Od poniedziałku dołączą kolejne roczniki [AKTUALIZACJA]

FOT. PIXABAY.COM
19.03.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
19.03.2021

Do soboty, 20 marca urodzeni w latach 1952-1954 mogą zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Od 22 marca rejestrować się będą mogły osoby poniżej 66. roku życia. Ponadto, Europejska Agencja Leków wydała rekomendację dotyczącą AstraZeneci. EMA: „To bezpieczny i efektywny preparat”.

AKTUALIZACJA

 20 MARCA, GODZ. 15.00

Podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w związku z kilkudziesięcioprocentowym spadkiem liczby osób zainteresowanych zapisywaniem na szczepienia przeciwko COVID-19 AstraZenecą oraz mniejszą liczbą pacjentów zgłaszających się do punktów szczepień, od wtorku, 23 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia osób urodzonych w latach 1957-1961.


W Polsce trwają szczepienia, które rozpoczęły się 25 stycznia. Według danych Ministerstwa Zdrowia, do 19 marca zostało zaszczepionych 4 893 320 Polaków, w tym drugą dawką 1 730 349. W grupie powyżej 75. r.ż. zaszczepiło się milion osób, od 71 do 75 lat – 490 tys. Natomiast w grupie 61-70 lat szczepionkę przeciw COVID-19 otrzymało 370 tys. seniorów.  W wieku 41-60 zastrzyki przyjęło 400 tys. Polaków, zaś do 40 r.ż. szczepionkę dostało 200 tys. osób. Odnotowano też 5034 niepożądane odczyny poszczepienne.

Kto i jak może się zapisać?

Urodzeni w 1952 r. mogli zapisywać się na szczepienia od 11 marca, a od 18 marca osoby z roczników 1953-1954. Natomiast od 22 marca ruszą zapisy dla roczników 1955-1956. Jeśli będzie dużo wolnych terminów, szef KPRM-u Michał Dworczyk nie wykluczył również rozpoczęcia zapisów dla osób urodzonych od 1961 r. Chodzi o to, że spadło zainteresowanie seniorów szczepionkami AstraZeneca. Od 25 marca uruchomiony zostanie uzupełniający nabór seniorów w wieku 70 plus. Na szczepienia można zapisywać się na kilka sposobów. Po pierwsze, przez formularz rejestracyjny na stronie https://pacjent.gov.pl. Drugim kanałem jest infolinia NFZ-u tel. 989. Trzecia formą jest wysłanie SMS-a pod numer 880 333 333. Istnieje też możliwość rejestracji w przychodni rejonowej (POZ), o ile zgłosiła się do realizacji programu szczepień.

Według EMA, AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna

Po tym jak kilkanaście krajów wstrzymało szczepienia AstraZenecą w związku niewyjaśnionymi zgonami wkrótce po podaniu preparatu, Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) zbadał wszystkie informacje w tej sprawie. Chodziło też o incydenty zatorowo-zakrzepowe. Po dokładnej analizie EMA, 18 marca zarekomendował dalsze szczepienia preparatem.

– Komitet doszedł do wniosku, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, i nie jest powiązana ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi, choć nie wyklucza, że mogą się one zdarzyć w bardzo rzadkich przypadkach – mówiła szefowa EMA Emer Cooke.

Zapowiedziała też, że EMA będzie dalej badać przypadki niepożądanych odczynów poszczepiennych i sprawdzać, czy były skutkiem zastosowania preparatu, czy choroby, o której pacjent nie wiedział. Podkreśliła też, że ryzyko zakrzepów u osób zaszczepionych jest niższe niż u ogółu populacji. Ponadto, korzyści wynikające ze szczepienia są większe niż potencjalne ryzyko. Na 20 mln osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca, zaledwie u 7 stwierdzono przypadki rozsianej koagulacji wewnątrznaczyniowej (zakrzepy w małych naczyniach krwionośnych – przyp. red.), a u 18 zdarzenia zatorowe.

Ważne zasady na czas pandemii

W związku z rozprzestrzenianiem się bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa, która powoduje cięższy przebieg choroby, epidemiolodzy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii. Chodzi o noszenie masek, najlepiej chirurgicznych lub z filtrami. Nawet osoby, które zostały już zaszczepione, muszą je stosować, bo szczepionki chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją i powikłaniami. Nie ma natomiast wystarczających dowód na to, czy zapobiegają też transmisji wirusa. Ważne jest też utrzymywanie minimum 1,5-metrowego dystansu społecznego od innych osób i częste mycie lub dezynfekcja rąk. Zaleca się również wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Rząd apeluje też o zainstalowanie aplikacji ProteGo Safe (STOP COVID).