Aktualności

Pierwszy w Polsce punkt walk-thru będzie w Gdańsku. Od poniedziałku rozpocznie pobieranie wymazów wykrywających koronawirusa

Na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego w poniedziałek, 18 maja rozpocznie pobieranie wymazów w kierunku koronawirusa nowe mobilne centrum testowe. Będzie działać w formule walk-thru. Oznacza to, że na wykonanie testu dotrzemy pieszo, rowerem, hulajnogą lub innym niż samochód środkiem transportu.

Rozpoczyna się odmrażanie transportu. Pierwsze pociągi zawieszone na czas pandemii wracają na trasę

Rozpoczęło się odmrażanie gospodarki po kilkutygodniowym zamknięciu. Z dnia na dzień coraz więcej ludzi wraca do pracy i korzysta z transportu zbiorowego. Aby ułatwić podróż przywrócone zostanie kursowanie niektórych pociągów, zawieszonych na okres największych obostrzeń w przemieszczaniu się.

Potrzebne śpiwory, maseczki i komputery? Nie ma sprawy! Tak Pomorzanie pomagają innym w czasie epidemii

W obecnej sytuacji potrzebna jest każda pomoc – od transportu dla chorego, naprawy komputera do lekcji online po lekcje angielskiego czy nocleg dla medyka, który nie chce narażać swoich bliskich na zakażenie COVID-19. W szpitalach przydają się nawet śpiwory i koce. Pomagają zwykli ludzie, duże firmy. Potrafią skrzyknąć się w kilka godzin. Pandemia koronawirusa obudziła w nas wielkie pokłady dobra i chęci wspierania innych.

Mobilny punkt pobrań w Słupsku rusza od poniedziałku. To już piąte takie miejsce na Pomorzu

W namiocie przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku od 11 maja będą pobierane wymazy od osób skierowanych przez sanepid na badania i przebywających na kwarantannie. Punkt będzie czynny codziennie w godz.12.00-14.00.

Badania w kierunku koronawirusa już są wykonywane w kościerskim szpitalu. Na wynik czeka się mniej niż godzinę

W Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie od 5 maja robione są testy wykrywające wirusa SARS CoV-2. Testy będą służyły do badania pacjentów i personelu szpitala. Dzięki badaniom na terenie szpitala skrócił się czas oczekiwania na wynik.

Na Pomorzu wykonuje się coraz więcej testów na SARS CoV-2. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezpieczni

Jeszcze niedawno województwo pomorskie było na szarym końcu pod względem liczby wykonywanych testów wykrywających koronawirusa. Od kwietnia ta sytuacja poprawiła się. Jednak, jak widać ze statystyk, zwiększyła się też liczba chorych i liczba pacjentów hospitalizowanych. To oznacza, że podczas nadchodzącego majowego weekendu, nie powinniśmy podejmować pochopnych i nierozsądnych zachowań jak np. zmniejszanie dystansu społecznego czy zdejmowanie maseczek.

Majówka w czasie pandemii. Jak ją spędzić, nie narażając siebie i innych na zakażenie koronawirusem?

Z dnia na dzień jest coraz cieplej i słoneczniej. Patrząc przez okno czy wychodząc z domu np. po zakupy czujemy wiosnę. Pachną kwiaty, śpiewają ptaki, a drzewa zielenią się liśćmi. Mimo tej idyllicznej aury ciągle słyszymy #zostańwdomu. Bardzo ważne, aby w czasie epidemii koronawirusa nie lekceważyć zaleceń dotyczących np. noszenia maseczek, zachowania dwumetrowego dystansu społecznego. Chodzi o to, aby kilka dni po majówce nie wzrosła liczba chorych na COVID-19.

Samorząd województwa wspólnie z LPP dla DPS. Ponad 2 tys. maseczek pojedzie do Pelplina

Potrzeby placówek pomocy społecznej w czasie epidemii COVID-19 są bardzo duże. W związku z tym samorząd województwa pomorskiego oraz LPP, czyli największa firma odzieżowa z regionu, przekazują placówkom w całym województwie maseczki ochronne. Do akcji dołączył także Zakład Aktywności Zawodowej ze Sztumu.

W szpitalu w Kościerzynie będą wykonywane testy na koronawirusa. Laboratorium ruszy lada moment

W laboratorium Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie jest już niezbędna aparatura diagnostyczna i testy wykrywające SARS CoV-2, a personel jest po przeszkoleniu. Placówka została już wpisana przez Ministerstwo Zdrowia na listę ośrodków diagnostycznych COVID-19. W najbliższych dniach będzie mogła rozpocząć badania w kierunku koronawirusa.

Czwarty punkt drive thru w Trójmieście od dziś działa w Gdańsku. Wymazy są pobierane przy Parku Naukowo-Technologicznym

Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, będą mogły w bezpieczny sposób i bez wysiadania z samochodu, skorzystać z badania. Wymaz z gardła i nosa będzie pobierany przez przeszkolony personel w namiocie na parkingu przy ul. Trzy Lipy w sąsiedztwie Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Punkt pobrań działa od 29 kwietnia. Badanie kosztuje 570 zł.