Aktualności

Czy w Gdańsku powstanie szczepionka przeciwko koronawirusowi? Prace już trwają

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowują szczepionkę przeciwko SARS CoV-2. Zmierzają zmodyfikować białka strukturalne S wirusa, aby uzyskać skuteczny i bezpieczny antygen szczepionkowy. Na ten cel z Narodowego Centrum Nauki dostali grant w wysokości prawie 1 mln zł.

Ilu jest chorych na COVID-19 w Polsce? Ponad 21 tys. czy milion osób? Dlaczego te dane tak się różnią?

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia publikowanych na Twitterze w Polsce zakażonych koronawirusem jest ponad 21 tys. osób. Jednak wielu ekspertów uważa, że te liczby są mocno zaniżone. Szacunki lekarzy wahają się od 100-150 tys. do nawet miliona Polaków zmagających się z COVID-19. Ilu naprawdę choruje?

Powstaje system do super czułego badania koronawirusa. Pracują nad nim specjaliści z Politechniki Gdańskiej

Naukowcy z PG tworzą elektroniczną platformę analityczną do badania SARS CoV-2. Dzięki niej dowiemy się więcej o wirusie i o tym, jak go unieszkodliwić. Do badania posłużą m.in. kawałki diamentów. Prace trwają od miesiąca. Pierwsza wersja platformy ma być gotowa pod koniec roku.

Poradnie ambulatoryjne w słupskim szpitalu znowu działają. Jednak większość konsultacji odbywa się w formie teleporad

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, poradnie ambulatoryjne wznawiają działalność w szerszym zakresie. Od poniedziałku 25 maja pacjenci do budynku dostaną się innym wejściem.

Koronawirus – eksperci zalecają częste mycie rąk. Czy wiesz dlaczego to takie ważne?

Według badań brytyjskich naukowców mycie rąk minimum 6 razy dziennie może zminimalizować zakażanie koronawirusem o ponad jedną trzecią.

Pomorze jest na szóstym miejscu pod względem liczby testów wykrywających koronawirusa. Co to oznacza?

Ministerstwo Zdrowia 18 maja na Twitterze zamieściło infografikę, z której wynika, że w Polsce przeprowadzono do tej pory ponad 636 tys. testów w kierunku SARS CoV-2. Najwięcej, bo ponad 177 tys. wykonano na Mazowszu, najmniej – tylko 5,5 tys. na Opolszczyźnie. W województwie pomorskim zbadano prawie 43 tys. próbek.

Samochodem lub pieszo można dorzeć do kolejnego na Pomorzu punktu pobrań wymazów w kierunku SARS CoV-2. Jest przy Ergo Arenie

Na granicy Gdańska i Sopotu na parkingu hali Ergo Arena otwarto mobilny punkt pobrań go-thru. Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, będą mogły w bezpieczny sposób skorzystać z badania. Nieodpłatnie wymazy będą pobierane od pracowników służby zdrowia i domów opieki społecznej, natomiast komercyjne testy na zlecenie indywidualne. Punkt pobrań działa od 19 maja.

Kolejna dobra wiadomość dla pacjentów. Od połowy czerwca będą mogli leczyć się w uzdrowiskach

Po poniedziałkowej informacji o zmniejszeniu liczby jednoimiennych szpitali zakaźnych, 19 maja minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział uruchamianie od połowy czerwca uzdrowisk, a w niedalekiej przyszłości innych sektorów służby zdrowia.

Operacje bariatryczne w słupskim szpitalu znowu są wykonywane

Ośrodek Koordynowanej Opieki Bariatrycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku wznowił zabiegi zmniejszające żołądek. Przerwa spowodowana była pandemią koronawirusa.

Od 1 czerwca nastąpią zmiany w działalności szpitali jednoimiennych. Zostanie po jednym w regionie, ale nie każdym

W województwach, w których będzie najniższa liczba nowych zakażeń, szpitale jednoimienne sukcesywnie będą powracały do normalnej pracy. W każdym regionie zostanie jeden taki szpital. Nie oznacza to jednak końca pandemii koronawirusa.