Każda osoba w wieku 18-69 lat, która będzie chciała skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19, od 15 stycznia będzie mogła zgłosić taką chęć poprzez specjalny formularz. Od tego dnia rozpoczną się też zapisy na szczepienia osób powyżej 80 r. ż., a od 22 stycznia – osób 70 +. Pierwsze szczepienia ruszą od 25 stycznia i obejmą osoby powyżej 70 lat.
W Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły 27 grudnia 2020 r. i dotyczyły tzw. grupy zero. Kolejne etapy przeznaczone są dla pozostałych osób, które nie należą do grup priorytetowych.
Kto i kiedy może zostać zaszczepiony?
Szczepienia ochronne zostały podzielone na cztery etapy: zero, pierwszy, drugi i trzeci. Każdy z etapów obejmuje inną grupę osób. W etapie zerowym zaszczepiony jest personel medyczny, m.in.: pracownicy szpitali węzłowych, lekarze wykonujący prywatną praktykę, personel administracyjny w placówkach medycznych, laboratoriach diagnostycznych oraz stacjach sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy DPS-ów i MOPR-ów, aptek, uczelni medycznych, studenci kierunków medycznych i wolontariusze. Do grupy zero zakwalifikowano też rodziców wcześniaków, aby mogli zająć się dziećmi przebywającymi w szpitalach.
Natomiast do grupy w pierwszym etapie należą m.in.: pensjonariusze DPS-ów, ZOL-i, osoby powyżej 60. r.ż. w kolejności od najstarszych (decyzja na postawie numeru PESEL), służby mundurowe (m.in. żołnierze, Policja, WOT) i nauczyciele. Rozpoczęcie szczepień z tej grupy planowane jest na 25 stycznia. Jednak od 15 stycznia na szczepienie będą mogły rejestrować się osoby powyżej 80 r. ż., a od 22 stycznia – osoby 70 +.
W drugim etapie zostaną zaszczepione np. osoby w wieku poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, osoby w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstego kontaktu z podmiotami leczniczymi, osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa jak np. dostawy wody, gazu i prądu, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, które są narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
A w trzecim etapie zostaną zaszczepieni: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych w związku z wystąpieniem epidemii oraz pozostała część społeczeństwa.
Jak zapisać się na szczepienie?
Proces szczepień będzie oparty o e-skierowanie, którego ważność wynosi 60 dni od dnia wystawienia. Zaproszenia będą generowane automatycznie w systemie zgodnie z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.). W uzasadnionych przypadkach lekarze, będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie. Chodzi m.in. o osoby nieposiadające numeru PESEL, a także takie, które chcą się zaszczepić, ale upłynął już termin ważności e-skierowania.
Po otrzymaniu e-skierowania należy się umówić się na konkretny termin szczepienia na trzy sposoby:
- poprzez infolinię pod numerem tel. 989 lub 22 62 62 989,
- przez Internetowe Konto Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl ,
- w wybranym punkcie szczepień.
Po zarezerwowaniu wizyty pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Wiadomość przypominająca zostanie wysłana dodatkowo dzień przed wizytą. Rejestracja na kolejną dawkę odbywa się w punkcie szczepień podczas pierwszej wizyty.
Osoby w wieku 18-69, które chcą się zaszczepić, od 15 stycznia będą mogły zgłosić się za pomocą formularza na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie.
W momencie kiedy rozpocznie się etap szczepień zgodny z przynależnością do grupy, dostaną e-maila z informacją o wystawieniu e-skierowania. Wtedy będą musiały zarejestrować się na szczepienie w wybranym punkcie.
Gdzie można się zaszczepić?
Pacjent może być zaszczepiony w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ-em, m.in. w przychodni POZ i AOS, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę, w szpitalach i punktach mobilnych. Co ważne, osoby które nie poruszają się samodzielnie, będą mogły zostać zaszczepione przez wyjazdowe zespoły we własnych mieszkaniach.
Mapa punktów szczepień
Dwukrotna dawka daje ochronę
Szczepienia przeciwko COVID-19 są darmowe i dobrowolne. Mogą z nich skorzystać osoby, które ukończyły 18 lat. Szczepionka jest domięśniowa (w ramię) i podawana w dwóch dawkach w odstępie co najmniej 21 dni (Pfizer BioNTech) lub 28 dni (Moderna). Osoba, która przyjęła szczepionkę, zyskuje pełną ochronę po 7 dniach od przyjęcia drugiej dawki. Szczepienie można przyjąć w odstępie dwóch tygodni od przyjęcia innych szczepień.
Przed szczepieniem badanie lekarskie
O kwalifikacji pacjenta do szczepienia zadecyduje lekarz. Podczas wizyty zostaną wykonane podstawowe badania oraz przeprowadzony wywiad z pacjentem. Chodzi o zidentyfikowanie ewentualnych przeciwwskazań do przyjęcia szczepienia oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędów medycznych i niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli lekarz nie zaobserwuje żadnych niepokojących objawów pacjent może zostać zaszczepiony.
Po zaszczepieniu pacjent będzie musiał poczekać ok. 15-30 minut, aby upewnić się, że nie wystąpiły działania niepożądane. Chodzi m.in. o: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśniowo-stawowe, dreszcze, gorączka.
Co istotne, szczepionki nie były testowane m.in. na kobietach w ciąży i matkach karmiących oraz osobach poniżej 16 r. ż.