Szczepienia ochronne dla dzieci wznowione. Muszą być spełnione pewne warunki

Miś ze strzykawką
Fot. Pixabay.com

Minister zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny podjęli decyzję o wznowieniu wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. Trzeba zachować zasady bezpieczeństwa przeciwepidemicznego. To wynik konsultacji m.in. z krajowymi konsultantami w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii.

 

Szczepienia, w związku ze światową pandemią koronawirusa, były wstrzymane do 18 kwietnia 2020 roku.

 

Jakie szczepienia będą realizowane?

U dzieci zalecane są szczepienia m.in. na oddziałach noworodkowych, obowiązkowe, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24. miesiąca życia, tzw. poekspozycyjne: przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze. Ponadto, mogą być wykonywane szczepienia przeciwko ospie wietrznej, WZW typu B, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku oraz u dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień.

 

Rekomendacja dotyczy też dorosłych

Upowszechnienie szczepień np. przeciwko pneumokokom oraz grypie u osób z grup ryzyka, czyli powyżej 60. r. ż. przewlekle chorych (choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc) oraz przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.

 

Kiedy nie można szczepiać?

Jeżeli w domu znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie, kwarantannowana, poddana izolacji w warunkach domowych nie można ani dziecka, ani nikogo z osób dorosłych zaszczepić.

Szczepienie jest możliwe, gdy u nikogo (dziecka i domowników) nie ma czynników epidemiologicznych zakażenia koronawirusem (np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z zagranicy lub kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną lub chorą na COVID-19 lub przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia).  Ponadto, dziecko i pozostali domownicy nie mogą mieć objawów infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.

 

Bezpieczeństwo podczas szczepień

Opracowane zostały zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w związku z pandemią. Dotyczą pesronelu medycznego i pomieszczeń zabiegowych. Chodzi o używanie jednorazowych rękawiczek, higienę rąk, przyjmowanie w odzieży roboczej/ochronnej, która nie miała kontaktu z pacjentami z objawami ostrej infekcji, dezynfekcję powierzchni po każdym pacjencie. Szczepienia mają być wykonywane, w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji. Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób. Przed szczepieniem konieczna jest teleporada w celu zebrania wywiadu epidemiologicznego (stan dziecka i pozostałych domowników) i wstępnej kwalifikacji do szczepienia.

view szablon artykułu