Kultura bez wychodzenia z domu. NCK zaprasza na wydarzenia... online

Ratusz Staromiejski (NCK). Fot. Radosław Jachimowicz
Ratusz Staromiejski (NCK). Fot. Radosław Jachimowicz

Mimo zawieszenia działalności kulturalnej Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK) przygotowało specjalną ofertę w Internecie. Jest sporo ciekawych propozycji m.in filmy i koncerty. W planach jest również zwiedzanie online najnowszej, marcowej wystawy „Nowa Planeta".

W związku z zagrożeniem koronawirusem od 12 marca 2020 r. instytucje kultury, kina, galerie i muzea czasowo zawiesiły działalność. Decyzję tę podjął rządowy sztab kryzysowy.  

 

Kronika kulturalna na Facebooku

Pomimo odwołania i przełożenia wielu zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, NCK przygotowuje na swoich stronach internetowych ciekawe relacje z wydarzeń organizowanych w przeszłości. Na stronie na Facebooku znajdziemy pełne nagrania koncertów np. grupy Chłopcy kontra Basia czy benefis Olga Deriglasoffa „Trzy dekady Offu". Ponadto, na stronie NCK sukcesywnie pojawiają się ebooki z najciekawszymi publikacjami z zasobów instytucji. Pobrać i przeczytać możemy m.in. raport "Marzenia do spełnienia", dotyczący przyszłości terenów postoczniowych w Gdańsku. Publikacja została przygotowana wspólnie z mieszkańcami, deweloperami, artystami i aktywistami. W raporcie znajdują się wizje na temat ekologii, nawiązania do historii dziedzictwa kulturowego tego miejsca czy zabudowy.

 

Festiwal Filmów Jednominutowych bez wychodzenia z domu

Na facebookowym profilu Festiwalu Filmów Jednominutowych  NCK codziennie emituje jeden odcinek mini-serialu internetowego „Filmy na trudne czasy". Razem z Dyskusyjnym Klubem Filmowym Kinochłon zaprezentowanych zostanie 7 filmów z Festiwal Filmów Jednominutowych. Kryteriami przy wyborze filmów są przede wszystkim pobudzenie dobrych emocji i wywołanie uśmiechu na twarzach widzów. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 16 marca 2020 r.

 

Nowa Planeta – też ma być online

W galerii NCK 3 marca 2020 r. odbył się wernisaż proekologicznej wystawy Karoliny Wojnowskiej-Paterek „Nowa Planeta". To wystawa obrazów i instalacji, która ukazuje przyszłość Ziemi z perspektywy pozostawionych przez ludzkość śmieci. NCK pracuje nad tym, by udostępnić wystawę do zwiedzania online.

view szablon artykułu