Koronawirus. Jak wygląda kwarantanna, czym się różni od izolacji i co ze zwierzętami domowymi?

Ręka ludzka, notatki, długopis i filiżanka
Fot. Pixabay.com

Kwarantanną obejmowane są osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2, które przechodzą chorobę Covid-19 łagodnie oraz ci, którzy mieli kontakt z chorymi. Od 15 marca podlegają jej również osoby wracające z zagranicy do Polski. Kwarantanna trwa 14 dni. Przebywający w niej są pod nadzorem policji i w kontakcie ze służbami sanitarnymi. Sprawdź też, co ze zwierzętami w czasie kwarantanny?

 

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna nawet do 5 tys. zł, a także odpowiedzialność karna. 

 

Na czym polega kwarantanna?

Chodzi o odseparowanie osób zdrowych od chorych lub potencjalnie chorych (które nie mają objawów, ale np. zarażają). W trakcie kwarantanny pozostaje się pod adresem, który został podany podczas kwalifikacji na kwarantannę. Najczęściej jest to miejsce zamieszkania. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, zostaje skierowany do wyznaczonego przez służby ośrodka, może być to np. akademik. Takie miejsca zapewniają starostowie. Co ważne, jeśli kwarantanna wynika z kontaktu z chorym na Covid-19, w czasie jej trwania (po minimum pięciu dniach) od osoby objętej kwarantanną, zostanie pobrany wymaz do badania w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pobierze go wykwalifikowany pracownik służby zdrowia. 

 

Najważniejsze zalecenia

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w czasie kwarantanny nie można wychodzić z domu nawet po drobne zakupy, do apteki czy, by wynieść śmieci.

Lista zaleceń 

  • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.  
  • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu. Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 m.  
  • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu. Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy. Jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.  
  • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.  
  • Zachowaj zasady higieny. Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.   
  • Monitoruj temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie. W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.   
  • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom inspekcji sanitarnej.

W czasie kwarantanny funkcjonariusze policji przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy przebywasz w miejscu, które podałeś. Do tej pory tylko nieliczni nie byli w domach. Jak opisują internauci weryfikacja przez policję polega na kontakcie telefonicznym i prośbie o pokazanie się w zamkniętym oknie lub rozmowie przez drzwi. 

 

Co z żywnością i lekami?

Pomoc osobom w kwarantannie, zwłaszcza zakupy, oferuje wiele organizacji pozarządowych i wolontariuszy. O pomoc telefonicznie czy za pośrednictwem mediów społecznościowych można poprosić rodzinę, znajomych czy sąsiadów. W przypadku osób starszych czy samotnych o pomoc należy poprosić pracowników ośrodków pomocy społecznej. Zakupy należy dostarczyć bezkontaktowo tzn. powiesić na klamce (nie dotykając jej lub dotykając najlepiej jednorazową rękawiczką) lub zostawić pod drzwiami. Natomiast leki można uzyskać podczas teleporady z lekarzem POZ w postaci e-recepty, bez wychodzenia z domu. To samo dotyczy e-zwolnień.

Więcej informacji o zakupach w artykule na Pomorskie.eu.

 

Kto nie podlega kwarantannie?

Nie jest ona stosowana do osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, np. kierowcy autobusów i busów. 

 

Co zrobić ze zwierzętami?

Szczegółowe wytyczne dotyczące opieki nad zwierzętami domowymi i gospodarskimi podaje Główny Inspektorat Weterynarii. Jeśli stan zdrowia osoby objętej kwarantanną pozwala na sprawowanie opieki nad pupilem, to nie ma ku temu przeszkód, o ile nie wymaga to przemieszczania się człowieka. Oznacza to, że osoba objęta kwarantanną, która ma np. kota, chomika czy inne gryzonie, czyli zwierzęta, których nie wyprowadza się na spacery, może się nimi opiekować. Natomiast w przypadku posiadania psa, który potrzebuje spacerów, obowiązują inne wytyczne. Psa należy przekazać komuś pod opiekę. Może to być np. członek rodziny, znajomy, sąsiad czy nawet gabinet weterynaryjny oferujący całodobową opiekę. Co ważne, osoba objęta kwarantanną oraz mieszkająca z nią rodzina, nie mogą kontaktować się face to face z osobą, która odbiera psa. Co zatem robić? Trzeba wystawić psa w obroży, na smyczy i w kagańcu za drzwi, zamknąć je i dopiero z klatki lub sprzed domu osoba, która przejmie opiekę, może zabrać zwierzę. Jednak nie może dotykać sierści psa, jego obroży, kagańca czy smyczy. Nie wolno głaskać zwierzaka, całować go czy pozwalać się lizać. 

Ponadto, jak zaleca weterynarz Wiesława Adamska z poradni Czarci Pazur:"Ode mnie taka rada. Biorąc pod swój dach psa od osoby objętej kwarantanną wykąpcie go (najlepiej w rękawiczkach), wytrzyjcie ręcznikiem i ręcznik razem z rękawiczkami wyrzućcie do śmieci. Dopóki nie do końca wiemy, w jakim stopniu psi włos jest w stanie przenosić wirusa ostrożności nigdy za wiele. Weźcie to pod uwagę szczególnie wtedy kiedy macie w domu osoby starsze, onkologiczne, przewlekle chore i dzieci".

Psa trzeba wyprowadzać, używając najlepiej jednorazowych rękawiczek, które należy potem wyrzucić. A po powrocie do domu czy jakimkolwiek kontakcie z psem np. jego miską, należy koniecznie dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce.

Natomiast jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie np. konie czy krowy, pomoc opiekuna może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich osoby przebywającej na kwarantannie.  

 

Czym różni się kwarantanna od izolacji?  
  
Kwarantanna dotyczy osób potencjalnie zdrowych, które np. miały kontakt z osobą chorą albo przebywały w miejscu ogniska choroby. Z kolei izolacja stosowana jest wobec osób chorych lub prawdopodobnie chorych na chorobę zakaźną. Izolację z reguły przeprowadza się w szpitalu, najczęściej w izolatkach – miejscach, w których niemożliwe jest zarażenie innych osób. Z takimi pacjentami kontaktuje się ściśle wytypowany personel, wyposażony w odpowiednie ubranie ochronne. 

 

view szablon artykułu