Invcita z pozytywną decyzją Ministerstwa Zdrowia. Będzie wpisana na listę ośrodków diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2

Laborantka przed komputerem
Unsplash.com/@cdc

Na taką informację Pomorze czekało od ponad dwóch tygodni. Uruchomienie kolejnego laboratorium w województwie pozwoli na wykonywanie większej liczy testów wykrywających koronawirusa. Skróci się też czas oczekiwania na wynik badania, który w WSSE wynosi 6-7 dni.

 

To czwarte laboratorium na Pomorzu, a drugie prywatne, w którym wykonywane będą testy w kierunku koronawirusa. Do tej pory działały trzy ośrodki badawcze. Jedno to Laboratorium Diagnostyki Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku (od 3 marca, wykonywało 160-170 testów/doba), drugie laboratorium w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku (od 19 marca, wykonywało 40-50 testów/doba), a od 1 kwietnia pomagało Prywatne Laboratorium Medyczne Bruss Grupa Alab (pierwszego dnia działalności wykonało 52 testy, w tym 5 dało pozytywny wynik).

 

Invicta to placówka z doświadczeniem

Przypomnijmy, że prywatne laboratorium diagnostyczne Invicta ponad dwa tygodnie temu wystąpiło do Ministerstwa Zdrowia, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i WSSE z propozycją przeprowadzania testów w kierunku koronawirusa. Laboratorium jest w stanie przebadać około półtora tysiąca próbek na dobę. To jedno z największych laboratoriów genetycznych w województwie pomorskim, które dysponuje odpowiednim sprzętem i wykwalifikowanym personelem. Jak mówiła nam Katarzyna Goch z Invicty: „Zaangażowaliśmy dodatkowy sprzęt, który posiadamy. To kilkanaście urządzeń, w tym wysokoprzepustowy automat do izolacji DNA, dlatego z czasem nasze laboratorium może wykonywać jeszcze więcej badań". –Wczoraj wieczorem (2 kwietnia – przyp. red.) otrzymaliśmy wiadomość z Ministerstwa Zdrowia, że zgłoszenie naszego laboratorium zostało zaakceptowane i będziemy wpisani na listę – poinformowała Goch.

view szablon artykułu