Dwie kobiety zakażone koronawirusem w województwie pomorskim. Pacjentki są już w szpitalu zakaźnym

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Fot. Szpitale Pomorskie.
Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Fot. Szpitale Pomorskie.

Zakażenie koronawirusem u kobiet potwierdziły badania laboratoryjne. Są to mieszkanki Pomorza w wieku średnim i dojrzałym. Pacjentki w ostatnim czasie przebywały w innych krajach europejskich i mimo braku objawów choroby zgłosiły się do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w celu pobrania próbek. Zgodnie z zaleceniami od tego czasu przebywały w domu.

Kobiety zostały dziś ulokowane w szpitalu zakaźnym w Gdańsku.

 

Kobiety są w szpitalu

Dwa przypadki zakażenia koronawirusem w województwie pomorskim potwierdził Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Kobiety same zgłosiły się do szpitala zakaźnego po powrocie zza granicy. Od początku zostały objęte kwarantanną domową do czasu otrzymania wyników testu. Testy na koronawirusa okazały się pozytywne, dlatego pacjentki zostały ulokowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Zgodnie z procedurą trwają właśnie czynności związane z wywiadem środowiskowym, osoby z którymi kobiety miały styczność są poddawane kwarantannie.

 

Szpital zakaźny jest przygotowany

W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy znajduje się obecnie sześć stanowisk spełniających wymogi dotyczące intensywnej terapii. Każde z nich wyposażone jest m.in. w wysokiej klasy respirator z możliwością monitorowania dodatkowych parametrów takich jak kapnografia czy saturacja; łóżko intensywnej terapii medycznej z elektrycznym sterowaniem pozycji pacjenta; instalację gazów medycznych (tlen, próżnia, powietrze); wysokiej klasy kardiomonitor modułowy, który poza podstawowymi parametrami monitorowania parametrów życiowych pacjenta, posiada również możliwość monitorowania inwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi, rzutu minutowego, kapnografii; wysokiej klasy pompy infuzyjne stosowane w intensywnej terapii oraz pozostały sprzęt wspomagający działalność personelu w procesie leczenia pacjenta wymagającego intensywnej terapii. Stanowiska są też odseparowane od innych pomieszczeń w szpitalu, a dostęp do nich ma jedynie wyznaczony personel medyczny. Te sześć stanowisk, to nie jedyne łóżka, którymi dysponuje gdański szpital na wypadek zgłoszeń osób zarażonych koronawirusem. Placówka może zapewnić pomoc dalszym 20 osobom.

– Dodatkowe łóżka znajdują się na tym samym piętrze, co łóżka przygotowane w standardzie zbliżonym do intensywnej terapii – mówi Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich. – Dzięki temu możemy zapewnić opiekę nad zakażonymi w jednym miejscu, z maksymalną ochroną innych pacjentów.

view szablon artykułu