Chodzisz w maseczce i rękawiczkach? Zobacz, jak je zdejmować i zakładać, by faktycznie chroniły

Fot. Branimir Balogović / unsplash.com
Fot. Branimir Balogović / unsplash.com

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia podczas zakupów w sklepie trzeba korzystać z jednorazowych rękawiczek. Wiele osób dodatkowo na twarz zakłada maseczki, by chronić się przed ewentualnymi zarazkami. By te środki ochrony zadziałały, trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczki i rękawiczki.

 

Pomogą w tym specjalne poradniki przygotowane przez Fundację AID Ratunek.

 

Jak to robić, żeby działało?

– Wiele osób nieprawidłowo nosi maseczki, odsłaniając nos, przez co możliwe jest przedostanie się drobnoustrojów do organizmu – mówi Łukasz Wrycz-Rekowski, prezes Fundacji ADI Ratunek, autor poradników. – A i rękawiczki nie są poprawnie wykorzystywane, bo często, mimo że jednorazowe, trafiają do torebki czy kieszeni i zakładane są ponownie. Do tego niektórzy mylą strony rękawiczek i zamieniają je stronami podczas wielokrotnego noszenia. To, co miało nas chronić, może stać się groźne – tłumaczy Wrycz-Rekowski.

Zasady higieny są proste. Rękawiczki wkładamy na czyste dłonie, odkażone środkiem dezynfekcyjnym. Po wykorzystaniu, łapiemy jedną z nich w śródręczu i zwijamy w ręce ubranej w rękawiczkę. Druga rękawiczkę zdejmujemy, wkładając środkowy palec pod nią, a następnie powoli zsuwamy. Po ściągnięciu rękawiczek wrzucamy je od razu do kosza, nikomu nie podajemy, nie nosimy ponownie. Dłonie natomiast należy umyć zgodnie z obowiązującym schematem Ministerstwa Zdrowia.

A co z maseczką? Zakładamy ją czystymi rękoma tak, by przykrywała nos i usta. Nie zdejmujemy jej bez potrzeby, nie dotykamy w trakcie noszenia. Warto w tych dniach dodatkowo dla zwiększenia bezpieczeństwa chodzić w związanych włosach. A maskę zdejmujemy zdezynfekowaniami dłońmi, chwytając gumki za uszami, nie dotykając jej przedniej części. Maseczkę jednorazową wyrzucamy od razu do kosza, dokładnie czyścimy ręce. – Wielorazowe maski bawełniane można sterylizować w warunkach domowych. Wystarczy włożyć je na 30 minut do piekarnika nagrzanego do 70 stopni Celsjusza – tłumaczy Wrycz-Rekowski.

Oprac. Łukasz Wrycz-Rekowski / Fundacja AID Ratunek

view szablon artykułu