Będą testy genetyczne i immunologiczne dla pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej. 1,5 mln zł pochodzi z funduszy europejskich

Laborantka w rękawiczkach ogląda szkiełko
Fot. Pixabay.com

Zarząd Województwa Pomorskiego we wtorek, 21 kwietnia podjął decyzję o realizacji badań diagnostycznych pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej. W uzasadnionych przypadkach pomoc dotyczyć będzie też podopiecznych instytucji opiekuńczych.

 

Na cel projektu zarezerwowano 1,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, czyli ze środków unijnych pozostających w dyspozycji samorządu województwa pomorskiego.

 

Dzięki większej liczbie badań szybciej wykryje się chorych

Badania mają być wykonywane z użyciem testów genetycznych i immunologicznych. – Celem inicjatywy jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, a przez to pacjentów i podopiecznych, poprzez poprawę dostępności badań diagnostycznych – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. – Chcemy rozszerzyć oraz uzupełnić obecnie stosowane rozwiązania dotyczące badań na obecność koronawirusa. Ma to szczególne znaczenie w miejscach takich jak szpitale, czy domy pomocy społecznej, gdzie przebywają osoby potencjalnie bardziej narażone na zakażenie oraz na ciężkie przejście choroby wywołanej koronawirusem. Liczymy również na to, że stosowanie szerszej gamy testów pozwoli na szybsze przywrócenie regularnej pracy podmiotów leczniczych, w tym wykonywanie operacji planowych, tak oczekiwanych przez osoby, które cierpią na inne przypadłości niż wywołane koronawirusem. Jednocześnie dzięki projektowi będzie można w większej skali identyfikować, kto już przeszedł zakażenie, i może stać się potencjalnym dawcą osocza zawierającego przeciwciała – dodała Kapała-Sokalska.

Warunkiem przeprowadzenia projektu jest uzyskanie pozytywnej opinii wojewody pomorskiego i Ministerstwa Zdrowia.

Fot. Pixabay.com

 

view szablon artykułu